Tieto potraviny budú vládnuť tento rok kuchyni

Zabudol som hesloRegistrácia

Tipy a triky

Tieto potraviny budú vládnuť tento rok kuchyni

Tak ako móda, aj v stravovaní sa každý rok objavujú nové trendy a vplyvy. Určite ste zaznamenali vyhľadávanie bezlepkových potravín, nahradzovanie normálnej múky celozrnnou alebo rôzne špeciálne diéty ako paleo.

Podľa odborníkov z webu HealthyPanda.net tento rok budú v kurze hummus, kuskus, kaleráb, sušené mäso (Jerky) alebo semiačka všetkého druhu. Inšpirujete svoj jedálniček týmito potravinami? Po prečítaní článku možno zistíte, že už dávno ich všetky jete.

Zeleninové špirály
Objavili sa už v predchádzajúcich rokoch, ale kuchári ich vraj tento rok budú využívať oveľa viac. Ako na to? Zeleninu nastrúhate na tenké rezance pripomínajúce špagety. Je to inšpirácia pre šéfkuchárov ako jedlo obohatiť o zdravú surovú zeleninu.

Naklíčené zrná
Ich jedenie je stále populárne. Obsahujú veľa živín (vitamíny a minerály, vrátane zinku a železa), ale pri tom ste ich vôbec resp. málo upravovali. Výrobcovia si stále viac pridávajú do múk, z ktorých sa vyrábajú krekry, tortily alebo cereálie.

Kaleráb
Podľa odborníkov z webu HealthyPanda.net bude práva táto zelenina kráľom. Odborníci oceňujú, že má len 27 kalórií na 100 gramov. Je chutný a mnoho ľudí ho preferuje v surovom stave, v ktorom obsahuje najviac živín.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: OksanaBgn/shutterstock.com

Fermentované potraviny
Po fermentovaným potravinách bude tento rok siahať čoraz viac ľudí, ktorý to budú brať ako náhradu za cukor. Trendy je nakladaná zelenina, kimči alebo kyslá kapusta.

Popcorn s príchuťou morských rias
Patrí medzi zdravšie maškrty. Obsahuje veľké množstvo vlákniny a žiadny lepok. Korenie vyrobené z morských rias je veľmi zdravé a odborníci očakávajú, že takto ochutení sa tento rok rozšíri ešte viac.

Jerky (sušené mäso)
Tento by mal pokračovať trend, keď ľudia vymenia sladkosti za sušené mäso. Obsahuje málo cukru, má veľa proteínov a výraznú chuť, ktorá ľudí priťahuje.

Hummus
Nátierka z cícera, ktorú si obľúbili aj Slováci, je populárna hlavne na Blízkom východe odkiaľ sa rozšírila do celého sveta. Výrobcovia potravín sa chytili tohto trendu a začínajú ponúkať jeho rôzne príchute, napríklad s príchuťou arašidového masla.

TOP 17 potravín, ktoré budú tento rok vládnuť jedálničkom

Koreň Macy
Bylina z peruánskych And pripomína reďkovku. Ak ju jete pravidelne, dopĺňate si energiu, zlepšujete náladu a celkový zdravotný stav, ale navyše v kuchyni má široké využitie. Dá sa použiť ako prísada do polievky, ale aj pomlieť ako múka na pečenie zákuskov.

Jedlo z formy na muffiny
Nemusíte v nich pripravovať len skvelé dezerty. Môžete si tam dať zapiecť zeleninu alebo mäso. Healthypanda.net predpokladá, že tento rok tento plech využije viac ľudí na prípravu slaných jedál ako dezertov.

Vlastnoručne pripravované "globowls"
Odborníci predpokladajú, že tento rok bude tiež v znamení miešania chutí a pokrmov z rôznych etnických skupín tzv. Global Bowls. Jednoducho v jednej miske zmiešate všetko čo vám chutí zo svetovej kuchyne.

Brinner
Slovo zložené z anglických breakfast (raňajky) a dinner (večer). Trend spočíva v tom, že to čo by ste jedli na raňajky si dáte na večeru a naopak - praženica, volské oko, či jogurt s ovsenými vločkami.

Mrazené hotové jedlo zažije revolúciu
Ponuka jedla zo supermarketov by sa mala výrazne rozšíriť. Veľkí výrobcovia totiž začínajú experimentovať s novými kombináciami.

Väčší záujem o rôzne semiačka
Jesť semiačka bude pre nás normálne ako jesť orechy. Stále viac ich nájdeme v šalátoch, v rôznych tyčinkách, cereálnych zmesiach a podobne. A tešiť sa môžeme na skutočne bohatú ponuku. Jedna spoločnosť zameriavajúca sa na raw stravu začala už experimentovať s melónovými semienkami.

K hlavnému chodu šalátový box
Mal by sa stať našim plnohodnotným jedlom. V škatuľke jednoducho, ktorá bude okrem zeleniny obsahovať aj proteíny, semienka, orechy a dresing.

Probiotické nebudú už len jogurty
Probiotiká čaká veľké rozšírenie. Tieto zdravé baktérie už dnes nájdeme v jogurtoch alebo kefíroch. Tento rok by sa mali objaviť napríklad v nápojoch. Mali by byť ukryté vo viečku a pri otvorení sa premiešajú s nápojom. Nájdeme ich tiež v koktailoch a smoothies.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Čokoláda akú ste predtým neochutnali
Organicky vypestované kakao z Dominikánskej republiky otvára nové možnosti pre cukrovinky. Z neho vyrobené produkty majú sladkou chuť, ale obsahujú nerafinovaný cukor a kokos. V takejto čokoláde nenájdete mliečne produkty, sóju a lepok, je preto vhodná i ľudí držiacich rôzne diéty. Každá tabuľka obsahuje 72 percent kakaa.

Paleo zákusky
Popularitu by si mali získať aj zákusky bez mlieka a lepku, zato plné zdravého ovocia a zeleniny s osviežujúcou nasládlou chuťou, ktorá neobsahuje žiadne umelé sladidlá, príchute, farbivá alebo rafinovaný cukor.

Zdroj: zg, foto: sad444/shutterstock.com
FacebookTwitterPinterestPošli priateľoviPrihlasovanie je dočastne nedostupné.